СТАНИЧНИЙ ЛІТОПИС

УВАГА! Банкет з нагоди 75-ліття відбудеться 7-го грудня 2024 в залі церкви св. Тройці. Замовляйте ваші квитки тут.

ДЕ ВСЕ ПОЧАЛОСЯ

Рік, 1911. Місто, Львів. В періоді постійної зміни та відродження нової хвилі української національності в Галичині, Петро Франко та Іван Чмола знайшли можливість подарувати українському молоді почуття традиції й належності. Три роки до того, генерал Роберт Бейден-Пауелл розпочав першу хвилю скаутинг у Великої Британії. Вживаючи ці ідеї це як шаблон, П. Франко та І. Чмола почали організувати перші пластові гуртки, встановляючи Організацію Української Молоді Пласт наступного року, а дійсним засновником Українського Пласту вважається д-р Олександер Тисовський «Дрот», чиї ідеали дали Пласту її самобутність.

Рік, 1945. Місто, Карлсфельд. Новий період зміни. Після закінчення 2-ї Світової Війни, велика кількість українців опинилася в переселених таборах в Німеччині та в Австрії. В цьому році в Німеччині відбувся Перший З’їзд Союзу Українських Пластунів Емігрантів. До того, пластова організація діялося секретно, бо була заборонена на рідному краї. На цьому з’їзді було вирішено відновити всі пластові улади (новацтво, юнацтво, старше пластунство та сеніорат).

Українці продовжували емігрувати по цілому світу, більшість з яких пересилилося в Канаді та в США. Для багатьох із цих українців, Пласт був спосіб для них передати свої традиції, перш за все з яких це бути вірним Богові й Україні – перший головний обов’язок кожного пластуна.

ПЕРЕЇЗД В КЛІВЛЕНД

Рік, 1949. Місто, Клівленд. Багато українців з родинами переїхали до цього “всеамериканського міста” в штаті Огайо на берегах Озера Ері. Сподіваючись зберегти пластову традицію в цьому новому хвилі еміграції, пл. сен.-и Григорій Бобків та Микола Кава зорганізували перші гуртки юнаків та юначок в Клівленді. В нової Клівлендської станиці скоро повстали решта пластові улади, а в наступному році було створене Пласт-Прият, щоби долучити родини пластунів до діяльності станиці.

СТАНИЧНА ДОМІВКА

Рік, 1958. Околиця, Тремонт. Із зростом учасників, пластова станиця в Клівленді придбало власну домівку, називавши її «Пластовий Дім», на вулиці Kennilworth. До того часу, пластуни сходилися в залі церкви св. Петра і Павла, а пізніше в Українському Народному Домі та у своїх хатах. Тепер, станиця мала своє приміщення для сходини, збірки та імпрези.

Пластова Станиця в Клівленді при Пластового Дому (1958)

В цей час, пл. сен. Леонід Бачинський – визначний пластун, котрий заснував Пласт на Закарпатській Україні – почав збирати різні пластові та українські книги, витання та фотографії і створив Пластовий Музей в приміщені Пластового Дому. Пл. сен.-и О. Фединський, М. Грушкевич і О. Хміляк утримували музей після від’їзду Л. Бачинського.

В ’60-их роках, багато клівлендських українців з родинами пересилилися в місті Парма. З цієї причини, станиця вирішила перемістити пластову домівку до Астродому церкви св. Йосафата. Пластовий Дім був проданий Українському Музею Архіви, яка відкрилася до публіки в 1977-му році й в якої, до сьогоднішнього дня, є цікавий пластовий архів.

Астродом залишилося місцем пластової домівки в Клівленді, і в ньому до цих днів зустрічаються пластуни на сходинах. Традиційно, сходини відбуваються суботами після школи українознавства, яка є вимогою всім пластунам, але зі швидким зростом української громади в Клівленді за останні пару років, пластуни тепер сходяться в різних днів протягом тижня. Церква св. Андрія тепер також приймає пару юнацьких гуртків. Це щедрість цих церков яка дозволяє пластовій станиці в Клівленді продовжити свою діяльність.

Листопадове Свято в Пластовій домівці в Астродомі св. Йосафата (17 листопада 2018)

ОСЕЛЯ ПИСАНИЙ КАМІНЬ

Рік, 1964. Місто, Мідлфілд. Тодішній голова Пласт-прияту, п. Петро Полянський почав поштовх знайти та придбати землю для створення пластової оселі для пластунів в Клівленді.

В перші роки Пласту в Клівленді, пластуни відсвяткували імпрези та таборували на родинній фермі Трушів. З 1951 року, пластуни з Клівленду літом брали участь в наметних таборах на оселі Новій Сокіл в Норт Коллінз, Ню-Йорк.

Під проводом станичного пл. сен. Ярослава Кришталовича, пластова станиця в Клівленді скоро визначила та купила земельну ділянку площею 133 акрів на схід від Клівленда. Кожна частина станиці – пластуни, батьки та приятелі – допомагала розбудувати оселю і 12 вересня 1965 присвятили її. Наступного літа вже розпочалися пластові табори на оселі Писаний Камінь (скорочено до “ПК”).

Навіть якщо пластуни з Клівленду не є одинокими які використають оселю, ми її шануємо як о частину нашої станиці. Пластуни з Клівленду часто на ПК сходять на станичні збірки, мають пікніки та проводять курінні табори. Кожного року, добровольці зі станиці допомагають у Робочі Дні на ПК, щоби підготовити оселю до таборового сезону. Члени нашої станиці беруть на себе цю відповідальність, бо нам пощастило, що в нас є пластова оселя так близько до станиці.

добровольці зі станиці вкладають нову підлогу в адміністративному будинку під час Робочого Дня на ПК (2022)

СТАНИЧНІ ЮВІЛЕЇ

Рік, 1959. Місто, Клівленд. 6-го червня, пластуни з Клівленду відсвяткували 10-літний ювілей Пласту в Клівленді. Це все почалося зі збіркою та з пластової частини, а потім була весела частина в якому пластуни змагалися, грали гри, мали ватру та танцювали на вечірці. В наступний день – неділя – була служба Божа. Це все так давно відбулося, але це все також і знайоме до кожного пластуна.

Рік, 1999. Місто, Парма. 5-го грудня, під проводом станичного пл. сен. Миколи Голіян, пластуни відсвяткували золотий 50-літний ювілей Пласту в Клівленді.

пл. сен. Микола Голіян, станичний, з конгресменом D. Kucinich на забаві честь 50-ліття станиці (5 грудня 1999)

У 2024-му році, станиця в Клівленді не одинока, яка святкує 75-ліття пластування. Загальна пластова організація також була заснована 1949 році, так само як і станиці в містах Дітройт, Ню-Йорк, Рочестер, Трентон, Філядельфія, Чікаґо і Ютика. Ми поздоровляємо їх зі 75-літтям і бажаємо їм доброго пластування!

СТАНИЦЯ СЬОГОДНІ І В МАЙБУТНЄ

Рік, 2024. Місто, Клівленд. Пластова станиця в Клівленді продовжує свою місію вчити та розвивати українську молодь в практичних, культурних та міжсоціальних справах. Перший куплет Пластового Гімну закінчується наступним твердженням, “в Пласті росте новий люд.” Протягом цих минулих 75 років, 3 поколінь українців в Клівленді пройшли своє пташацтво, новацтво та юнацтво. Тепер, 4 покоління йде цим самим шляхом.

Пласт дарує учасникам ініціативу, натхнення та любов до життя. Багато пластунів з Клівленду продовжує роботу в Пласті – це в пластовій домівці, на таборах або в адміністративної праці. Знизу є список декілька Клівлендських пластунів та Пласт-прият, котрі працюють в більшій пластової організації:

На Крайовій Пластові Старшині (КПС)

Голова КПС-у – пл. сен. Марко Якубович, ЛЧ

2-га Заступниця з Виховних Питань – пл. сен. Дарця Ковч-Якубович, ШОК.

Голова Крайової Таборової Комісії – пл. сен. Лариса Попадюк, ШОК.

Крайовий Булавний УСП – ст. пл. скоб Христофор Бей, СМ

Крайова Булавна Пташат – пл. сен. Надя Заперник, ШОК.

На ОТК Оселі Писаний Камінь

Спів-Заступник Оселі ПК – пл. сен. Данило Лісовський, ЧМ

Спів-Заступник Оселі ПК – пл. сен. Олесь Якубович, ЛЧ

Протоколовий Секретар – пл. сен. Марко Бей, ЛЧ

Таборові Робітники й Добровольці – п. Оля Калівошко

Пластовий дух не залишається лише в організації. Багато з пластунів застосовують те, чого навчилися на сходинах і на таборах, у своєму житті, беручи на себе важливі ролі в праці, в громаді та у своїх родинах. Колишні та діючі члени цієї станиці продовжують свою участь в українській громаді в Клівленді та допомагають в адміністрації різних громадських організацій, таких як УЗО, Комітет Українського Села, Рідна Школа, Український Музей Архів, УМА та інші.

З початку війни в Україні, велика кількість українських родин знову опинаються в різних американських містах, одна з яких є Клівленд. Пласт в Клівленді прийняв до себе багато новоприбулих дітей – а згодом і їхні родини – з надією і метою, що ця організація зможе знову передати подібне почуття традиції і належності як у 1911, 1945 і 1949 роках.

Пластова Станиця в Клівленді безмежно вдячна тим, хто дає свій час і свою силу на користь Пласту і на розвиток її члени, і горда з тих, хто добре представляє нашу станицю, дотримуючись пластового закону у своєму житті.

Відкриття Пластового Року при Астродому (7 вересня 2024)