Що це таке Пласт і чому записати наших дітей до Пласту?

Пласт – це українська скавтська організація базована на скавтцькому русі розпочатим Лорд Бейден Павлем (Бі Пі) в Англії в 1907 р. Засновання українського Пласту завдячуємо др. Олександру Тисовському (ДРОТ) котрий в 1911 р. з іншими співзасновниками почав юнацькі гуртки у Львові. “Пласт” це українське слово на “скавт”.

Пласт є унікальною між українськими молодечими організаціями тим що вона уживає “самовиховний” засіб. Пластове юнацтво саме плянує свої дії і вибирає свій провід під опікую вишколених виховників. Члени Пласту займаються в домівках, на прогульках, та на таборах. Вимога приналежности до Пласту є знання української мови та відбуття школи українознавства де діти вивчають історію, літературу, та культуру.

Чому посилати дітей до Пласту а не іноземних скавтських організацій (Boy and Girl scouts)?

Пластуни займаються загально скавтськими темами – але в українській мові та українському дусі. В українській атмосфері діти навчаються не тільки як зорієнтувати топографічну карту і в’язати пластовий вузол, але навчаються про життя в природі, патріотизм і про самих себе.

Пластун вірний Богові та Україні. Пласт загально українська організація без різниці віроісповідання і не підлягає жадній партійно-політичній організації. Пластуни виховуються бути свідомими і толерантними членами спільноти.


Запрошуємо…

Тому запрошуємо Вас відвідати наші зайняття і пізнати наше членство, котре лишається членами Пласту на ціле своє життя вступаючи до старшо пластунських та сеньорських куренів та включається в загальну громадську працю.

Пласт запропонує вашим дітям цікаве проведення часу, навчання через гру, виховає з них добрих громадян своєї держави. Ця організація вже понад 100 років займається вихованням молоді за скаутською методикою.

Але Пласт не тільки для дітей – Пласт об’єднує на сьогодні тисячі членів по всьому світі, людей віком від 6 до 106 років, пропонуючи кожному з них щось своє: незабутні табори та мандрівки, цікаві акції та заняття, патріотизм та духовність.

Ми, як і мільойони скаутів в інших країнах, робимо цей світ кращим. Приєднуйтесь до нас!


Пластові Сторінки i Сполучення:


Навіщо моїй дитині Пласт

Тут публікуємо частини тексту книжки “Навіщо моїй дитині Пласт? (про що запитують батьки)”. Автором цієї книги є пластунка Марічка Артиш. У ній вона відповіла на запитання, що найчастіше ставлять батьки дітей, що хочуть віддати свою дитину до Пласту.

Навіщо Пласт вам?

Для нас — це можливість навчатися, мати друзів в Україні і світі, бути корисними, повсякчас бачити результати своєї праці. Маємо нагоду для професійного зросту, фізичного гарту. Наприклад, успішне проходження вишколу провідників морського пластування передбачає отримання сертифікату державного зразка, мандрівного табору — туристської категорії. У Пласті ми маємо цікаве і добре товариство.

Пласт — світ, в якому живуть наші родини, який захищає нас від негативних впливів сучасного суспільства; світ, в якому “ми дихаємо повітрям височини і теплом далекого сонця”.

Ідеали, які ми намагаємося плекати в нашому оточенні і “нести у життя”, є мрією не одного покоління, суспільства, держави. Вони є мрією кожного, хто вважає себе пластуном. Ми хочемо, щоб це була правда!

Чи до Пласту може прийти кожна дитина?
Так, якщо виховна мета та ідейні засади Пласту відповідають засадам виховання в сім’ї.

Як записати дитину до Пласту?

Сконтактуйтеся з проводом місцевого пластового осередку та напишіть заяву про вступ Вашої дитини до організації. Якщо в осередку формується група віку Вашої дитини чи є можливість долучити її до вже існуючої, вам дадуть координати виховника або познайомлять з ним особисто.

Коли можна дати до Пласту нашого меншого?

До Пласту можна належати від 6-річного віку до кінця життя. Якщо дитина приходить у віці 6-7 років, це дає їй кращі можливості для особистого росту в організації та змогу пройти всі етапи пластового життя.

За віком пластуни належать до таких груп:

Улад Пташат – 3-5 років; 

Улад Пластунів Новаків та Пластунок Новачок (УПН) — 6-11 років;

Улад Пластунів Юнаків та Пластунок Юначок (УПЮ) — 12-18 років;
Улад Старших Пластунів і Пластунок (УСП) — 18-35 років;
Улад Пластунів Сеньйорів (УПС) – понад 35 років.

І ми можемо бути пластунами?

Так. Якщо Ви не були в новацтві та юнацтві, для вступу в Пласт Вам потрібно:
— зголоситися до місцевого пластового осередку або уповноваженого в регіоні;
— написати заяву встановленого зразка;
— обрати для себе ділянку праці в Пласті.

А що ми там будемо робити?

Залежно від Вашого бажання та можливостей: працювати з дітьми, допомагати іншим у такій праці, разом з іншими організовувати суспільні та внутрішньопластові заходи, табори, вчитися на вишколах, знаходити нових друзів, подорожувати, писати статті до місцевих та пластових видань тощо. І Ваша дитина обов’язково підтримає Вас, адже мати батьків пластунів — це так чудово!

Якщо Пласт для Вас – “темний ліс” і Ви не розумієте, що Вам там робити, знайдіть час побувати на пластовому святі, піти з пластунами в мандрівку або допоможіть провести змаг, поїдьте на табір чистити картоплю тощо, тільки зробіть це із щирим зацікавленням і бажанням відчути на собі “чар пластування”.

Нещодавно до однієї із станиць зголосилися батьки, дитина яких вже деякий час була в Пласті. Батько розповідав пізніше, як дочка (8 років) їх підбадьорювала: “Не журіться, що у вас так мало відзначок; в мене колись їх взагалі не було!”

А якщо ми передумаємо?

Залишити Пласт можна коли завгодно. Для цього достатньо написати заяву відповідного змісту на ім’я проводу пластової станиці, до якої Ви належите. Крім того, потрібно ліквідувати всі заборгованості перед організацією (внески, майно тощо). Але пам’ятайте: повернутися до Пласту можна лише один раз, і тільки за згодою місцевого пластового осередку.

Що діти роблять на сходинах?

Граються, співають, майструють, слухають, дискутують, малюють, сміються, вчаться в’язати вузли і знаходити шлях за знаками мандрівника. НЕ: дивляться телевізор, грають в комп’ютерні ігри, байдикують.

Скільки все це коштує?

Після складення Заяви Вступу в новацтві, Ваша дитина починає сплачувати членські внески. Про розмір членських внесків Вам скажуть при написанні заяви.

Одночасно Вас чекатимуть витрати на однострій та відзнаки (це можна придбати у пластовій крамничці), на дорогу до домівки (місця проведення занять), ручку, записник, виряд для малювання чи майстрування.

Влітку проводиться табір. Табори для юнацтва, як правило, дешевші, бо не потребують передовсім стаціонарних спальних приміщень. Проте, в такому разі Вам знадобляться намет, спимішок тощо. Ваша особиста участь у таборі в якості інструктора або кухаря можлива і не потребує додаткових фінансових витрат. Важливі ваші кваліфікація та бажання працювати для всіх дітей таборі, без поділу на “своїх” та “чужих”, готовність разом з усіма підпорядковуватися існуючим таборовим приписам (правилами).

Чи мій малий поїде на табір?

Так, якщо протягом року брав участь у всіх приписаних пластових заняттях (сходинах, прогулянках, мандрівках, святах тощо). Табори є обов’язковою вимогою для переходу пластових виховних програм та здобуття пластових ступенів.

Де буде табір?

Місця проведення пластових таборів не завжди є сталими. Виняток становлять вишкільні табори, які організуються для спеціалізаційного навчання, і табори осередків, що мають власні таборові оселі чи землі. Табори організовані Клівлендською станицею відбуваються на оселі “Писаний Камінь”.

Пластові Оселі:

Спеціалізовані табори дають можливість для індивідуальних зголошень. До них належать такі, як “Золота Булава”, морський, лещетарський та інші. Звичайно, це стосується вже старшого юнацтва.

Може трапитися нагода поїхати на пластовий табір до іншої країни. Це можливо, якщо Ви покриєте витрати на доїзд. Інколи ці витрати беруть на себе пластуни країни, де проходитиме табір. Пам’ятайте, що пластова постава Вашої дитини (поведінка, особисті осяги тощо) матиме при цьому велике значення.

Що діти робитимуть в таборі?

Програми таборів опрацьовуються відповідно до загальної ідеї табору. Для прикладу: новацтво у таборі “Країна сонячних зайчиків” допомагатиме казковим героям поборювати сили темряви, а “захисники рідного вогнища” “помандрують” у минуле України; провідники юнацького табору “Легіон” використовують у програмі традиції Українського Січового Стрілецтва…

Таких прикладів можна наводити багато, адже кожен табір має щось своє, відмінне від інших, з притаманним тільки йому “чаром пластування”. Все це таборовики переживають, здобуваючи знання та вміння через різноманітні мистецькі, спортивні, природничі, історичні вмілості.

Учасники табору перебувають під постійною медичною опікою; це поряд з тим, що на один рій або гурток є 1-2 постійних виховники. Одночасно, табір вчить самообслуговуванню, зарадності, витривалості. Прогулянки та мандрівки допомагають виробляти впевненість у своїх силах. Вогники та ватри дають новацтву нагоду зустрітися з казкою, а в юнацтва плекають відчуття романтики. І це — далеко не все.

Сподіваюсь, Ви знайдете можливість і час побувати на пластовому таборі (тільки заздалегідь поцікавтесь про “батьківський день”, щоб не перешкоджати заняттям). Тоді Ви самі дізнаєтесь і відчуєте, що таке пластовий табір.